İletilerinizi Yasalara Uygun Olarak
Göndermek için İYS Zorunlu Hale Geliyor!

İYS'ye kayıt işlemi için son gün '30 Kasım'

iys

İYS Nedir?


İşletmeler ( Markalar) tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletilerin, Yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyecektir.

işletmeler için iys

İşletmeler İçin İYS


İYS, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği tüm Markaların/İşletmelerin ticari elektronik ileti gönderimlerinde ileti gönderimi yapacakları kişilerinin ilgili markadan ileti alma konusunda izinlerinin olup olmadığının tek noktadan sorgulanacağı ve izinlerin/şikayetlerin tek merkezden yönetileceği bir platformdur.

vatandaş için iys

Vatandaş İçin İYS


İYS ; Vatandaşlar markalardan alacakları her türlü ticari elektronik ileti izinlerini, İYS Web sitesi üzerinden, Mobil üzerinden, çağrı merkezi, kısa numara, kısa link ve e-Devlet kapısı üzerinden onay ve ret bildirimlerini kolaylıkla yapabilecektir. Bunun yanında şikâyet hakkını kullanabilecektir. Bu sayede Kamu denetleme görevini hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecektir.

Nasıl Başlarım?

İYS Başvuru adımları aşağıda anlatıldığı gibi 2 farklı seçenekten oluşmaktadır.

İYS’ye Mersis kaydı olanların E-Devlet üzerinden giriş yaparak işlemlerini tamamlamaları mümkündür.

E-Devlet ile Başvur

E-İmza ile başvuru yapmak için aşağıdaki açıklamaları okuyup gerekli hazırlıklarınızı yaptıktan sonra E-imza ile başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

E-İmza ile Başvur

Genel Bilgiler

İYS süreci hakkında detaylı bilgi edinin.

İYS tüm markaların ticari elektronik ileti gönderimlerinde ileti gönderimi yapacakları kişilerinin ilgili markadan ileti alma konusunda izinlerinin olup olmadığının sorgulanacağı ve izinlerin yönetileceği bir sistemdir.

İYS’ye E-Devlet üzerinden veya E-İmza ile olmak üzere iki farklı yöntemle başvurabilirsiniz. Başvuru linki aşağıdaki gibidir, e-imza veya e-devlet ile başvuru mümkündür.https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

İYS, Markaları ve İşletmeleri, Hizmet Sağlayıcı, Operatörleri ise İŞ Ortağı olarak olarak tanılamaktadır.

Başvurusunu tamamlayan her Marka temel hizmetler kapsamında izinli verisin tek- tek elle veya excel dosyasında fazla 50 şer adet olmak üzere ücretsiz olarak web ara yüzden yükleyebilir. Veya Yetkili İş Ortağı seçimin yaparak iş ortağı araçlığı ile toplu halde sistem üzerinden yükleme gerçekleştirebilirler.

İşletmelerin, mal ve hizmetlerini pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama, temenni veya işletmelerinde olan gelişme ve yenilikler gibi içeriklerle marka bilinirliğini artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine promosyon, kampanya, indirim, hediye içerikli gönderdiği iletilerdir. Bu tür iletilerin gönderilebilmesi için alıcılardan onay alınması gerekir.

Ancak, alınan veya dolaylı yoldan kullandırılan bir hizmete ilişkin yapılan teslimat, borç, fatura, randevu bilgilendirmesi, kısaca ticari bir amaca ve tanıtıma dayalı olmayan iletilerin gönderiminde onay aranmaz.

16 Ocak 2021 tarihinden itibaren İşletmeler, İleti Yönetim Sistemi üzerinde onayı olmayan alıcılara, ticari elektronik iletilerini gönderemeyecektir. Bu tarih itibari gönderilen her ticari elektronik ileti IYS üzerinden sorgulanarak alıcılara gönderilecektir. Kobikom Abonelerinin SMS İletisi gönderdikleri alıcıların onayı olup olmadığını İleti Yönetim Sistemi üzerinden online olarak sorgulayacaktır. Yapılan sorguda alıcının ilgili Markaya ait Alfanumerk başlığa onayı vara iletinin gönderimini gerçekleştirecektir. Olmaması halinde ise kara ileti gönderimi gerçekleşmeyecektir.

Ticari Elektronik İleti İzinleri Tüm Platformlarda

İzinli verilerinizi İleti Yönetim Sistemine aktarmak için bize ulaşın.

  • Vatandaşlar İleti Yönetim Sistemi Web, İleti Yönetim Sistemi Mobil, çağrı merkezi, kısa numara, kısa link ve e-Devlet kapısı üzerinden onay ve ret işlemlerini kolaylıkla yapabilecektir.
  • Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, tüm işlemler senkronize olarak diğer platformlarda da anında görüntülenebilecektir.
  • Sınırsız sayıda veriyi aktarmaya hazır hale gelin.

İletişim Adresleri Bir Arada, Güvende

İzinli verilerinizi İleti Yönetim Sistemi entegrasyonu ve Kobikom tecrübesi ile yönetelim.

  • Vatandaşlar İleti Yönetim Sistemi Web, İleti Yönetim Sistemi Mobil, çağrı merkezi, kısa numara, kısa link ve e-Devlet kapısı üzerinden onay ve ret işlemlerini kolaylıkla yapabilecektir.
  • Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, tüm işlemler senkronize olarak diğer platformlarda da anında görüntülenebilecektir.
  • Aylık raporlar ile süreci takip edin.

İYS İle İletileriniz Daha Güvenli Gönderin

İşletmeler onay ve ret bildiriminde bulunan tüm kullanıcılarının bildirimlerini Kobikom’un İYS ile olan bağlantısı üzerinden güncel olarak İleti Yönetim Sistemi üzerinden alacak, böylece alınan onayın ispatı İleti Yönetim Sistemi'nde saklanacaktır.

kayıt ol

İYS'ye kayıt olun

iys.org.tr adresi üzerinden firma kaydınızı tamamlayın.

Kayıt Ol

kayıt ol

İş Ortağınızı Seçin

Şirketiniz için Kobikom Telekomünikasyon A.Ş'yi yetkilendirin.

Kobikom’u Yetkilendir

kayıt ol

İletileriniz Güvende

Ulusal veri tabanlarında saklanarak veri güvenliği sağlanır.

Hemen Başvur

Sıkça Sorulan Sorular

İYS süreci hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulun.

Kobikom Yetkili İş ortağı olarak başvurusunu tamamlamış ve entegrasyon modülünü satın alan İşletmelere,
  • İzinli verilerini İYS partalına topu halde yükleme ve izinli datalarını Kobikom ile IYS üzerinde çift yönlü senkronize bir şekilde yönetme imkanı sağlamış olacaktır.
  • İYS portali ile Kobikom portalı arasındaki web servis bağlantısı aracılığı datalarınızı senkronize bir şekilde yönetme imkanı sağlamış olacağız.
  • Markaya ait kullanıcı İYS üzerinden izini ile ilgili bir değişiklik yaptığında ilgili değişikliği markanın Kobikom portalında otomatik olarak gerçekleştirmiş olacağız.
  • Kısa mesaj yolu ile Ret hakkını kullanan kullanıcıyı IYS portalında izinsiz hale getirerek kullanıcıya ticari elektronik ileti gönderimini engellemiş olacağız.

Data sayısı 5.000 üzerinde olan işletmeler data sayısına göre İYS Paketlerinden alması gerekmektedir. Datası 5.000 den az olan İşletmeler İYS kaydını tamamladıktan sonra paket alımı yapmadan kendi imkanları ile veya Yetkili İş Ortakları aracılığı ille data yüklemesini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirler.

Paketini satın alan ve yetkilendirme talebini bizlere ileten hizmet sağlayıcının, yetkilendirmesi yapıldığında verisini aktarabilirsiniz.

İş ortaklığı sözleşme ve eklerinde bulunan 'Veri Aktarımına Aracılık' bahsedildiği gibi tüm verisini aktarmış olduğunuz hizmet sağlayıcıların satın aldığı paketin peşin fiyatının (İLETİ) %10'u gelir paylaşımı olarak sizlere verilecektir. Aynı zamanda sizler de müşterilerinize İYS hizmetini -tamamen sizin ticari kararınızdır- belli bir tutar karşılığında verebilirsiniz.

25 bin tl ilk yıl ödenen bir tutar, sonraki yıllar için ödeme şartları yine sözleşmede yer almaktadır.

Bu konuda geliştirmeler devam ediyor, kısa süre içerisinde ekranlardan iş ortağı seçimini yapabilecek.

İYS sms, çağrı veya mail iletilerinin kontrolünü gerçekleştirmeyecektir. Burada markaların güncel izin durumlarını AHS/ operatörler ilk etapta SMS için gönderim öncesi kontrol edecektir.

Marka ileti gönderimi yaparken çıkış kanallarını sunmakla yükümlüdür, bu çıkış kanalına ek olarak 1 Aralık’tan sonra vatandaş  iys.org.tr'den de çıkış hakkını kullanabilecektir.

İşletmeler 30 Kasıma kadar verilerini İYS sistemine girmeleri gerekmektedir.

Sistem 1 Aralık'ta vatandaşa açılacaktır.

Sistem 1 Aralık'ta vatandaşa açılacaktır.

Data sayısı 250.000 üzerinden olan işletmeler ücret hesaplaması için bizimle iletişim kurabilirler.

250.001 ve üzeri adres sayısı bulunan hizmet sağlayıcılar doğrudan entegrasyon sağlarlar, dilerse iş ortağı aracılığıyla da verisini aktarabilir. Buradaki durum 250.000 altına göre tek farkı; hizmet sağlayıcının iş ortağını seçmesi durumu ihtiyaridir.

Şimdi başlayalım.

İYS hakkında daha fazla bilgi alın.

Verilerinizi İYS’ye aktarmak için şimdi başvurun.