0850 Numara Nedir? Nasıl Alınır? | KobiKom A.Ş.

0850 Numara Nedir? Nasıl Alınır?

0850 Numara Nedir? Nasıl Alınır?

0850 numara diğer bir deyişle konumdan bağımsız numara çoğunlukla şirketlerin çağrı merkezleri tarafından kullanılan ve 0212’li, 0216’lı numaralar gibi coğrafyaya bağlı olmadan tüm illerden tahsis edilip kullanılması mümkün olan numaralardır. Nomadic numaralar olarak da bilinen 0850’li numaralar bir şehirden diğerine ya da şehir içinde taşınma durumlarında sabit hatlarda olduğu gibi transfer başvurusu yapıldıktan sonra günlerce beklenmesi gereksinimini ortadan kaldırır. Bu durumda gidilen her yere sabit hat da götürülebilir. Çünkü numaranın belirli bir adrese bağlanması zorunlu değildir. Bu tip numaralar VoIP ve telekomünikasyon dünyasında DID (Direct Inward Dialing) olarak adlandırılır. İnternetin bulunduğu her yerde ayarlanmış VoIP cihazı ile 0850’li numaraları kullanmaya başlamak mümkündür. 


0850’li Numara Nasıl Alınır?


VoIP servis sağlayıcılarına bireysel olarak başvurulduğu zaman önlü arkalı kimlik fotokopisi, son bir aya ait su, elektrik ya da Türk Telekom faturası ibraz edilmelidir. Bu bilgilerin istenmesindeki amaç kullanıcıların korunması olup bu bilgilerin alınması Telekomünikasyon Kurumu tarafından operatörlere zorunlu kılınmıştır. Bu bilgiler alınmadığı takdirde Telekomünikasyon Kurumu operatörlere ciddi yaptırımlar uygulamaktadır.


0850’li hatlar bireysel ve kurumsal olarak alınabilir. 0850 hat tahsisi bireysel seçenekte de kurumsal seçenekte de ücretsizdir. İbraz edilmesi gereken belgelerin VoIP servis sağlayıcısına 15 gün içinde gönderilmesi durumunda hat hemen açılır. GSM operatörlerinde olduğu gibi ön yüklemeli ya da faturalı alternatifler tercih edilebilir. 


Alınan 0850’li numaraların VoIP cihazlarında kullanılması zorunlu değildir. Operatörden alınan ayarlar VoIP destekli cep telefonuna tanımlanarak internete bağlı olunan her yerden 0850’li numara ile aranmak mümkündür. Yine cep telefonu ile yurt dışına çıkıldığında da internetin olduğu her yerden 0850’li numara ile Türkiye içerisinden çağrı almak mümkündür. İletişimin uluslararası kısmı telekom şirketleri yerine internet üzerinden iletildiği için arayan kişiler de yalnızca sabit hat arama fiyatı üzerinden ücretlendirilmektedirler.


0850 Numara Kullanmanın Avantajları


0850’li tek bir numara ile eş zamanlı sınırsız çağrı almak mümkündür. Yoğun çağrı alındığı durumlarda numaranın meşgul çalması söz konusu değildir. Bu nedenle herhangi bir çağrının kaçırılması gibi istenmeyen bir durumla karşılaşılmaz. 


0850’li numara IP tabanlı olduğundan dolayı herhangi bir lokasyona bağlı kalmaksızın istenilen her yerde kullanılabilir. 


Sıradan bir 0850’li numaranın ücretsiz olarak tahsis edilmesi mümkün olup yalnızca birkaç dakika ayrılarak 0850 numara tahsis edilebilmektedir. 0850’li numaralar IP tabanlı olduğundan arızalanması ve bakım gerektirmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Kurumsal firmaların tercihi olan bu numaralardan tahsis edilmesi şirketlerin kurumsal kimlik oluşturmasına katkı sağlamakta olup hemen hemen tüm kurumsal firmalar müşteri hizmetleri için 0850’li numaraları kullanmayı tercih etmektedirler. 0850’li numaralar IP tabanlı gelişmiş tüm sistemlerle uyumlu olma özelliğine sahiptirler. IP santral, sanal santral ya da çağrı merkezi yazılımlarının kullanılmasıyla ek bir cihaz gerektirmeden kullanım yapılması mümkündür. 0850’li numaralar bir ya da daha fazla sabit ya da mobil telefona yönlendirilebilir. Aynı şekilde gelen aramalar ücretsiz olarak telesekretere yönlendirilebilir.


0850 Numaralar Nasıl Kullanılır?


0850’li numaraların şirketlerde kullanılması için en gelişmiş yöntem IP santral ve bulut santral sistemleri olarak kabul edilir. Santrale tanımlanan 0850 numara için santrali sahip oldukları özelliklere göre istenilen senaryonun uygulanması mümkündür. 


0850’li numaralar bilgisayara yüklenecek olan arama yazılımına tanımlanarak kulaklıklı mikrofonlar aracılığıyla kullanılabilir. Bu yazılımın kullanılması çoğunlukla bireysel kullanımlarda ya da ufak çaplı çağrı merkezlerinde tercih edilir. Ancak IP santral veya çağrı merkezi sistemiyle birlikte arama yazılımı kullanımı da tercih edilebilir.


IP telefona tanımlama yapmak da 0850’li numaraların diğer bir kullanım şeklidir. Çoğunlukla bireysel bir çözüm olma özelliğini taşır. Ancak IP santralle IP telefonunun bir arada kullanılması kurumsal bir çözüm olarak da tercih edilebilir. 


Genellikle analog santral kullanan ve IP santral yatırımı yapmak istemeyen şirketler 0850’li numaraları santral üzerinden kullanabilmek için VoIP Gateway cihazıyla kullanımı tercih ederler.


Akıllı telefona yüklenecek olan SIP tabanlı uygulamalar ile 0850’li numaralar kullanılabilmektedir. 0850’li numaraların yalnızca dışarıdan çağrı almak için (inbound) tercih edildiği durumlarda yönlendirme yaparak kullanım tercih edilebilir. Ancak bu yöntem kullanılarak arama yapılması mümkün değildir.


0850’li numaralarda kullanımdan kaynaklanan aylık sabit bir ücretle karşılaşılmaz. Var olan IP santral, IP telefon ya da bulut santral hizmetiyle kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilir. Kolayca sabit ya da mobil hatta yönlendirilebilen 0850’li numaralar hiçbir zaman meşgul çalmayabileceği gibi aynı anda sınırsız çağırı alınıp çağrı yapılması mümkündür. Konumdan bağımsız olup VoIP tabanlı çalıştığı için internet olan her yerden kolayca erişim sağlanabilir. Ses ve SMS kampanyalarıyla müşterilerle ilişkilerin güçlendirilmesi söz konusu olabilir. 0850’li hat aynı zamanda WhatsApp uygulaması ile birlikte çalışabilir. WhatsApp Business işletme hesabı için WhatsApp numarası olarak da 0850’li numaralar kullanılabilirler.

Kimler Tercih Etti?


Kobikom'u Tercih Eden Mutlu Müşteriler :)


Teknoloji Ortaklarımız

Yealink Grandstream Gigaset Jabra Sennheiser Fanvil Huawei Plantronics Cisco Panasonic