Metro İnternet (Ethernet) - Fiyatları | KobiKom A.Ş. | KobiKom A.Ş.

Metro,

İnternet Hizmeti

Metro Ethernet Hizmeti İle İşlerinizi Işık Hızında Hal Edin

Metro
İnternet Hizmeti Nedir?

Metro İnternet Hizmeti Nedir?


Metro Ethernet ya da Metropolitan Area Network (MAN) herhangi bir metropol alanındaki iki ya da daha fazla konumun, yüksek hızlı veri bağlantısı ile güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan özel veri devreleri olarak bilinir. Metro internette LAN da denilen yerel alan ağının iki ya da daha fazla iş yeri arasında LAN’a ya da metro alanındaki bir saha dışı veri merkezine bağlanması için basit ve güvenilir bir yol kullanılmaktadır.

Metro internet belirli bir metropol bölge içerisinde verimli ve ölçeklenebilir ağ hizmetleri sunmanın en etkili yolu olup bu bölgeler çoğunlukla fiber optik ağlarda birbirine bağlanarak ethernetin belirtilen büyükşehirde daha yaygın bir hal almasını sağlar. Fiber optik bağlantılar sayesinde yüksek hıza ve simetrik geniş bant internet bağlantısına erişilir. Simetrik bağlantı veri ve dosya aktarım hızının her iki yönde de aynı olduğunu ifade eder. Diğer bir deyişle yükleme ve indirme hızı aynıdır.

Özellikler ve Avantajları

Metro İnternet Hizmeti Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Metro İnternet Avantajları Nelerdir?

Metro internet kesintisiz ve hızlı internet erişimi sağlaması sayesinde işletmelere uygun maliyetlerle önemli bir avantaj sunar. Sanal özel ağlar, T1 hatları ve standart Ethernet bağlantıları ile uyumlu olması nedeniyle tüm ağ çözümlerini basitleştirir. Metro internetin bir diğer önemli avantajı sahip olduğu esnek bant genişliği sayesinde 5Mbps - 10 Gbps arasında ihtiyaca göre ölçeklendirilebilen esnek bir yapısı olmasıdır. Veri ve ağ güvenliği pek çok işletme için en çok önem verilen konulardan biri olup en uygun seviyede güvenlik metro ethernet ile sağlanabilir. Bu nedenle kritik hizmetler sunan kurum ve kuruluşların tercihi genellikle metro internet bağlantısından yana olmaktadır. Metro internet hizmetleri sayesinde birden fazla sayıda lokasyona sahip olan işletmeler arasındaki bağlantı merkezi hale getirilebilmektedir. Yine kuruma özel olarak tanımlanan fiber optik hat üzerinden sağlanan internet paylaşımsız olarak ulaştırılabilmektedir.
Metro İnternet Avantajları Nelerdir?

Metro İnternet Özellikleri?

Metro ethernet coğrafi olarak uzak bölgelerde bulunan ofisler arasında veri akışının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Bu hizmeti tercih eden müşterilerin ağları yerel ağlardan ayrılmakta olup simetrik bağlantı özelliğine sahip olması nedeniyle metro ethernet internet hattında sıkışma olmasına yol açmaz. Müşterilerin tercihlerine bağlı olarak simetrik veri gönderimi ayrı bir hat üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Metro ethernet servisine özel olarak sunulan simetrik bağlantıda indirme ve yükleme hızları birbirine eşit olur. Bu sayede eski teknolojilerde yükleme yapıldığı esnada karşılaşılan sorunların yaşanması olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

En son teknolojiye dayalı bu altyapı birçok yönden avantajlıdır. Bakır kablo kullanımının söz konusu olduğu altyapılarda hem bakım hem arıza tespiti oldukça zordur. Fiber optik kabloların kullanıldığı metro ethernet altyapılarında ise bakım ve arıza tespit işlemleri son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Fiber hat kullanılması son kullanıcının servis sağlayıcıya ne kadar uzak olduğu konusunu da önemsiz bir hale getirmektedir. Bakır hatların sorunsuz çalışabildiği mesafe 10 km ile sınırlı olmakla birlikte metro ethernet 50 km üzerindeki mesafelerde dahi sorunsuz bir şekilde hizmet sunabilmektedir.

Diğer teknolojilerde 2 Mbps ve üzeri bağlantılarda yüksek maliyetli SDH (Eş Zamanlı Sayısal Hiyerarşi- Synchronous Digital Hierarchy) yatırımı Metro ethernet teknolojisinin sunduğu, bir firmaya alınacak olan ethernet switchi portlarının diğer firmalara da paylaştırılabilmesi olanağı sayesinde düşer. Böylece daha az donanım gereksinimi oluşur ve maliyetlerden tasarruf edilir.

Metro ethernet servislerinde 5 Mbps - 1 Gbps aralığında geniş bir hız ve simetrik iletişim seçeneği sunulur. Ağ yönetiminde de kolaylık sağlayan metro ethernet müşterileri, diğer müşterilerle aynı yurt dışı hatlarını kullanmadığı için yurt dışı linklerinde sıkışıklık yaşanması söz konusu olmaz.

Metro ethernet müşterilerine özel geniş bant internet bağlantısı ve noktasal erişim sağlar. Merkezde internet bağlantısının toplandığı bu sistemde donanım gereksinimi azdır. En gelişmiş karasal internet altyapısı olup genelde kurumsal firmalar tarafından tercih edilir. Paylaşım oranı GSHDL’ye göre daha düşük olduğundan hızı ve internet performansı oldukça iyidir. Cihaz maliyeti düşük olup xDSL altyapısında kullanılan eski teknolojiye sahip olan kablolardan kaynaklanabilecek internet hızının yavaşlaması ve kesinti gibi problemlerden etkilenmesi söz konusu değildir. Müşteriye özel olarak ayrılan ve çekilen fiber kablo sayesinde VIP internet hizmeti olarak da değerlendirilebilir.

Metro İnternet Özellikleri?
Metro Nasıl Çalışır?
Metro İnternet Hizmeti 
Nasıl Çalışır?

Metro İnternet Hizmeti Nasıl Çalışır?


Metro internetin çalışma prensibi; internet servis sağlayıcı santralinden bağlantı noktalarına fiber optik kablolar çekilmesine ve bir ethernet switch üzerinden ethernet temelli bağlantı sağlanmasına dayanmaktadır.

Metro ethernet öncelikli olarak; orta ve büyük ölçekli şirketlerde, üniversitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, internet ortamında yoğun indirme ve yükleme yapan içerik üreticilerinde, hastanelerde, otellerde ve turizm merkezlerinde kullanılır.

Metro Kurulumu?

Metro İnternet Hizmeti Nasıl Kurulur?


Metro internet bağlantısının yapılabilmesi ve erişim hizmetinin sağlanabilmesi için servis sağlayıcının merkezi ve hizmetin alınacağı nokta arasında fiber optik kablo döşenmesi gerekir. Ardından internet servis sağlayıcının santralinden fiber optik kablolar aracılığıyla Ethernet switch üzerinden bağlantı yapılmaktadır. Metro internet servislerinin kullanılmasıyla noktadan noktada veya çok noktadan çok noktaya bağlantı yapılması mümkün olabilmektedir.

Metro İnternet Hizmeti 
Nasıl Kurulur?
Sepete Git 0
Tarifeler

İnternet Tarifeleri

Işık hızında internet ve ekonomik fiyatlar

ADSL

ADSL

FİBER

FİBER/VDSL

G.SDHSL İnternet

G.SHDSL

Metro İnternet

METRO

Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife (Ay)
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife

Kimler Tercih Etti?


Kobikom'u Tercih Eden Mutlu Müşteriler :)


Teknoloji Ortaklarımız

Yealink Grandstream Gigaset Jabra Sennheiser Fanvil Huawei Plantronics Cisco Panasonic