Adsl İnternet Kampanyaları ve Paketleri - Fiyatları | KobiKom A.Ş. | KobiKom A.Ş.

ADSL,

Ethernet Hizmeti

ADSL dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan hizmetlerden biridir.

ADSL 
İnternet Hizmeti Nedir?

ADSL İnternet Hizmeti Nedir?


ADSL(Asymmetric Digital Subscriber Line) diğer bir deyişle Asimetrik Sayısal Abone Hattı altyapısındaki bakır kablolarla veri aktarımı sağlayan bir internet hizmeti olarak tanımlanabilir. ADSL genelde telefon hatlarının çalışabildiği bakır kablo çiftleri üzerinden veri aktarma esasına dayanır. ADSL’in ana santrale kısa mesafede bulunan ve en fazla 4 km uzaklığa sahip olan mesafelerde kullanılması durumunda verimliliğinin arttığı bilinmektedir.

ADSL uzun zamandır dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan hizmetlerden biridir. 1990’lı yıllar öncesinde kullanılan çevirmeli hatlara göre çok daha hızlı internet bağlantısı sağlar. ADSL bağlantısında kullanılan bakır kablolar ses ve veri olmak üzere iki farklı bağlantı sağlarlar. Düşük frekansta ses yüksek frekansta ise veri aktarımı yaparlar. ADSL bağlantılarının düzgün bir şekilde sağlanabilmesi için birden fazla sistemin aynı anda kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Telefon altyapısında yer alan bakır teller, yerel bir telefon santralına bağlı olan modemle çalışır ve buradan çıkan sinyaller merkezi internet sistemi de denilebilecek olan DSLAM’a gönderilir.

Özellikler ve Avantajları

ADSL İnternet Hizmeti Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

ADSL İnternet Hizmeti Avantajları Nelerdir?

ADSL internet hizmeti 16 Mbps’e kadar bant genişliği sağlayabilmekte olup sabit ücretle kullanıcılara sunulur. Yeni bir telefon hattı çekilmesine gerek kalmadan mevcut telefon hattı üzerinden hizmet verilebilir. Analog dial-up bağlantıya göre daha hızlı olan ADSL internet hizmeti teknolojik açıdan da üstündür.

İnternet kullanıcılarına güvenli bir internet erişimi sağlayan ADSL bağlantı üzerinden birden fazla bilgisayarla bağlantı yapılabilir. ADSL internet hizmeti sayesinde telefon hatları kullanılmasına karşın yüksek hızlarla veri iletimi yapma imkanı elde edilir. ADSL bağlantı dial-up bağlantıya göre oldukça büyük bir hız avantajı sağlar. Ziyaret edilen web sayfalarının boyutlarının büyümesi, video, fotoğraf, müzik gibi içeriklerin kullanımının artması durumunda internet bağlantı hızı çok önemli bir hale gelir.

ADSL İnternet Hizmeti Avantajları Nelerdir?

ADSL İnternet Hizmeti Özellikleri?

Veri alma hızı ve gönderme hızlı birbirinden farklıdır. ADSL internet hizmetinin alındığı lokasyonlara ve teknik altyapıya göre ADSL hızlarında bölgesel farklılıklar olabilir. 1 Mbps hızındaki paketlerde hız konusunda sorun yaşanmamakla birlikte daha yüksek hızlarda performans lokasyona ve bazı etkenlere göre değişebilir. ADSL altyapı belirli bölgelere kadar fiber optik kablo ile gelmekte olup fiber optik kablonun geldiği yere kadar data kaybı oluşmaz. Fiber optik kablodan sonra bakır kablolar aracılığı ile tüketiciye ulaştırılır.
ADSL İnternet Hizmeti Özellikleri?
ADSL Nasıl Çalışır?
ADSL İnternet Hizmeti 
Nasıl Çalışır?

ADSL İnternet Hizmeti Nasıl Çalışır?

ADSL hizmetinden yararlanılabilmesi için ADSL modeme sahip olunması gerekir. 


Geniş bant bir internet bağlantısı olma özelliği taşıyan ADSL internet hizmeti, internet sağlayıcı tarafından belirlenen hızları destekleyen modemler ile çalışmaktadır. Bu bağlantıyı destekleyen dijital veriyi analog veriye, analog veriyi ise dijital veriye dönüştüren cihaza modem adı verilir. Modem alındığında internet sağlayıcı tarafından verilen numara da ADSL no olarak adlandırılır. ADSL bağlantısının kullanılması için ADSL şifresi bilinmelidir. Bu şifre sayesinde internet bağlantısına yalnızca hizmeti alan kullanıcı erişebilir. ADSL bağlantısının iyi çalışabilmesi için modem ile telefon santrali arasında belirli bir mesafe olması gerekmekte olup bu noktada internet sağlayıcının güçlü bir altyapıya sahip olmasının önemi ön plana çıkar. Daha hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısı elde edilebilmesi için internet sağlayıcının altyapı kalitesi çok önemlidir.

ADSL hizmetinden yararlanılabilmesi için ADSL modeme sahip olunması gerekir. ADSL bağlantı teknolojisini karşılamak amacıyla piyasada farklı teknik özelliklere sahip modemler bulunur. ADSL modemlerin kablolu ve kablosuz türleri vardır. Kablolu ya da kablosuz modemler üzerinden dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve tablet kolayca internete bağlanabilir.

ADSL Kurulumu?

ADSL İnternet Hizmeti Nasıl Kurulur?


ADSL internet hizmetinin alınabilmesi için ADSL modem kurulumu yapılmalıdır. Bunun için ilk olarak telefon hattı ayırıcının üzerinde yer alan ve LINE yazan sokete takılır. Telefon kablosunun bir ucu telefona diğer ucu ayırıcının üzerinde yer alan PHONE yazılı sokete takılır. Telefon kullanılmayacak olduğu takdirde bu işlemin yapılması gerekmez. Diğer telefon ara kablosunun bir ucu modemde ADSL yazan sokete diğer ucu da ayırıcıdaki MODEM yazan sokete takılır. Ethernet kablosunun bir ucu modeme diğer ucu bilgisayara bağlanır. Modemin adaptörü takılır ve elektriğe bağlanır. Açma kapama düğmesine basılarak modem açılır. Modemin üzerindeki ışıklardan ADSL yandığı takdirde bağlantının olduğu anlaşılır. Ardından modemin yönetim ekranına girilir. Ayarların yapılabilmesi için internet tarayıcı açılır ve modemin kullanım kılavuzunda belirtilmiş olan IP adresi yazılır. Yönetim ekranına girildiğinde şifre isteyen bir sayfa çıkması söz konusu olabilir. Kullanım kılavuzunda aksi belirtilmediği takdirde ilk girişte yalnızca TAMAM düğmesine tıklanıp ekranın geçilmesi mümkündür. Yönetim ekranında ADSL Bağlantı Ayarları menüsüne girilir. Menünün adı modemlerin markasına göre değişiklik gösterebilir. Protokol değeri “PPPoE” olarak seçilir. Servis sağlayıcıdan alınan kullanıcı adı ve şifre ilgili sahalara girilip KAYDET butonuna basılır. Modem ayarlarında yapılan değişikliklerin kaydedilmesi beklenir. Yeni ayarlar kaydedildikten sonra modemin üzerindeki “PPP” ışığının yanmasıyla birlikte internete bağlanma denenebilir. Bağlanma konusunda sorun yaşanıyorsa servis sağlayıcı ile iletişim kurulup yardım alınabilir.

ADSL İnternet Hizmeti 
Nasıl Kurulur?
Sepete Git 0
Tarifeler

İnternet Tarifeleri

Işık hızında internet ve ekonomik fiyatlar

ADSL

ADSL

FİBER

FİBER/VDSL

G.SDHSL İnternet

G.SHDSL

Metro İnternet

METRO

Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife (Ay)
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife
Erişim Hızı VOIP Telefon Özelliği Tarife

Kimler Tercih Etti?


Kobikom'u Tercih Eden Mutlu Müşteriler :)


Teknoloji Ortaklarımız

Yealink Grandstream Gigaset Jabra Sennheiser Fanvil Huawei Plantronics Cisco Panasonic