İYS Hizmeti - İleti Yönetim Sistemi | KobiKom A.Ş.

İleti Gönderimleriniz İYS İle

Daha Kontrollü

ve Risksiz!

Kobikom İYS Yetkili İş Ortağı

İYS 
Nedir?

İYS Nedir?


İşletmeler ( Markalar) tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, 4 Ocak 2020 tarihli 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletilerin, Yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilmemesini sağlayan, ticari ileti göndermek telefon, mail gibi iletişim adreslerinin tutulduğu ortak bir platformdur.
  • 150.000 adedin üzerinde iletişim adres sayısı olan işletmeler 31 Aralık 2020 Tarihine kadar iletişim adreslerini İYS Portalına girmeleri gerekmektedir.
  • 150.000 ve altında iletişim adres sayısı olan işletmeler 31 Mayıs 2021 Tarihine kadar iletişim adreslerini İYS Portalına girmeleri gerekmektedir.
*31 Mayıs’ kadar İYS üzerine aktarılmayan iletişim adresleri izinleri geçersiz sayılacaktır.

Nasıl Başlarım?

Nasıl Başlarım?

İleti Yönetim Sistemi'ne aşağıdaki iki yöntemden birini seçerek e-Devlet hesabınız veya elektronik imzanızla hızlıca kaydolabilirsiniz.


1
2
3
4

İYS’ye Kayıt Olun

E-Devlet Üzerinden Başvuru

İYS’ye Mersis kaydı olanların işletmeler aşağıdaki bağlantı üzerinde E-Devlet ‘e-giriş yaparak işlemlerini hızlıca tamamlamaları mümkündür.

E-Devlet İle Giriş Yapın

E-İmza İle Başvuru

E-imzayla başvurunuzu daha kolay şekilde tamamlayabilmek için lütfen aşağıdaki bilgileri inceleyiniz.

E-İmza İle Başvurun

İYS Paketi Satın Alın

İYS sistemine kayıt olduktan sonra iletişim adres sayınıza göre İYS üzerinden ileti paketi almanız gerekmektedir. İleti paketleri hakkında bilgi ve fiyat bilgisine aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

İYS Paketleri

Kobikom’u Yetkilendirin

İletişim adreslerinizi yetkili iş ortağı olarak İYS’ye yüklemek, bundan sonraki SMS gönderimlerinizde İYS sürecinizi yönetmek için yetkili İş Ortağı olarak Kobikom’u seçmeniz gerekmekteidir.

Kobikom İYS Paketleri

Online Kayıt Olun

Son aşama olarak Kobikom’a kaydınızı tamamlamak ve ihtiyaç duyduğunuz SMS ve İYS ileti adedini seçerek işleminizi çevrimiçi olarak tamamlayın. İletişim adreslilerinizin yüklenmesi ve kullanımı hakkında bilgi vermek için konusunda uzman temsilcimiz tarafından aranacaksınız.

Online Kayıt Olun

Nasıl 
Başlarım?
İşletmeler İçin İYS
Ticari Elektronik İleti İzinleri 
Tüm Platformlarda

Ticari Elektronik İleti İzinleri Tüm Platformlarda

İzinli verilerinizi İleti Yönetim Sistemine aktarmak için bize ulaşın.


Vatandaşlar İleti Yönetim Sistemi Web, İleti Yönetim Sistemi Mobil, çağrı merkezi, kısa numara, kısa link ve e-Devlet kapısı üzerinden onay ve ret işlemlerini kolaylıkla yapabilecektir.

Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, tüm işlemler senkronize olarak diğer platformlarda da anında görüntülenebilecektir. Sınırsız sayıda veriyi aktarmaya hazır hale gelin.

Vatandaş İçin İYS

İletişim Adresleri Bir Arada ve Güvende

İzinli verilerinizi İleti Yönetim Sistemi entegrasyonu ve Kobikom tecrübesi ile yönetelim.


Vatandaşlar İleti Yönetim Sistemi Web, İleti Yönetim Sistemi Mobil, çağrı merkezi, kısa numara, kısa link ve e-Devlet kapısı üzerinden onay ve ret işlemlerini kolaylıkla yapabilecektir.

Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, tüm işlemler senkronize olarak diğer platformlarda da anında görüntülenebilecektir. Aylık raporlar ile süreci takip edin.

İletişim Adresleri 
Bir Arada ve Güvende
Genel Bilgiler

İYS Hakkında

İYS süreci hakkında detaylı bilgi edinin.

İYS tüm markaların ticari elektronik ileti gönderimlerinde ileti gönderimi yapacakları kişilerinin ilgili markadan ileti alma konusunda izinlerinin olup olmadığının sorgulanacağı ve izinlerin yönetileceği bir sistemdir.
İys Nedir?

İYS’ye E-Devlet üzerinden veya E-İmza ile olmak üzere iki farklı yöntemle başvurabilirsiniz. Başvuru linki aşağıdaki gibidir, e-imza veya e-devlet ile başvuru mümkündür.https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir
İş Yerleri İYS'ye nasıl kayıt olacaklar?

İYS, Markaları ve İşletmeleri, Hizmet Sağlayıcı, Operatörleri ise İŞ Ortağı olarak olarak tanılamaktadır.
Marka Tanımı Nedir?

Başvurusunu tamamlayan her Marka temel hizmetler kapsamında izinli verisin tek- tek elle veya excel dosyasında fazla 50 şer adet olmak üzere ücretsiz olarak web ara yüzden yükleyebilir. Veya Yetkili İş Ortağı seçimin yaparak iş ortağı araçlığı ile toplu halde sistem üzerinden yükleme gerçekleştirebilirler.
Kayıt Olduktan Sonra İzinli Datalarımı Nasıl Yüklerim?

İşletmelerin, mal ve hizmetlerini pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama, temenni veya işletmelerinde olan gelişme ve yenilikler gibi içeriklerle marka bilinirliğini artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine promosyon, kampanya, indirim, hediye içerikli gönderdiği iletilerdir. Bu tür iletilerin gönderilebilmesi için alıcılardan onay alınması gerekir.
Onay Alınması Gereken İletiler?

16 Ocak 2021 tarihinden itibaren İşletmeler, İleti Yönetim Sistemi üzerinde onayı olmayan alıcılara, ticari elektronik iletilerini gönderemeyecektir. Bu tarih itibariyle gönderilen her ticari elektronik ileti IYS üzerinden sorgulanarak alıcılara gönderilecektir. Kobikom Abonelerinin SMS İletisi gönderdikleri alıcıların onayı olup olmadığını İleti Yönetim Sistemi üzerinden online olarak sorgulayacaktır. Yapılan sorguda alıcının ilgili markaya ait Alfanumerk başlığa onayı varsa iletinin gönderimini gerçekleştirecektir. Olmaması halinde ise kara ileti gönderimi gerçekleşmeyecektir.
İYS'de Kobikom'un Rolü Nedir?

Elektronik ileti yönetmeliği gereği markanız, göndermiş olduğunuz iletilerin alıcısı tarafından izinli olması gerekmektedir. SMS göndereceğiniz onaylı iletişim adreslerini İYS üzerine yükleyerek resmi kaynaklarla eşit tutmuş olursunuz. Böylece yasalara uygun şekilde sadece onaylı iletişim adreslerine ileti göndermiş olursunuz.
İzinli datanızı resmi kaynaklarla eşitleyin

Onaylı iletişim adresinize sahip olsanız da elektronik ileti göndermiş olduğunuz her iletide, markanızdan tekrar ileti almak istemeyen alıcılara RED bildirim verme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Onaylı iletişim adreslerinizi İYS üzerine yükleyerek markanızdan ileti almak istemeyen vatandaşlara, e-devlet üzerinden İYS partallarına erişerek RED haklarını kullanma İmkânı sağlamış olursunuz.
RED bildirim hakkı ile riskinizi azaltın

Onaylı verililerinizi İYS portalına yükleyerek, güvenli bir şekilde arşivlemiş ve veri kayıplarına karşı güvenliğini sağlamış olursunuz.
Verilerinizi İYS Üzerinde tutarak arşiv ve operasyon yükünüzü azaltın

İYS üzerinden yapılan RED hakkı bildirimlerinde kişinin RED bildirim hakkını kullandığı tarih itibari ispatı İYS üzerinden sorgulanarak alınabilmektedir.
İspat yükümlülüğünü İYS üzerine bırakmış olursunuz

SMS, Mail ve Aramak için kullandığınızı onaylı iletişim adreslerini tek noktadan yöneterek zaman ve operasyon gücünüzü etkin kullanın.
RED Bildirimlerini Tek Noktadan Yönetin
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


İYS tüm markaların ticari elektronik ileti gönderimlerinde ileti gönderimi yapacakları kişilerinin ilgili markadan ileti alma konusunda izinlerinin olup olmadığının sorgulanacağı ve izinlerin yönetileceği bir sistemdir.

Kobikom Yetkili İş ortağı olarak başvurusunu tamamlamış ve entegrasyon modülünü satın alan İşletmelere, İzinli verilerini İYS partalına topu halde yükleme ve izinli datalarını Kobikom ile IYS üzerinde çift yönlü senkronize bir şekilde yönetme imkanı sağlamış olaçaktır. İYS portali ile Kobikom portalı arasındaki web servis bağlantısı aracılığı datalarınızı senkronize bir şekilde yönetme imkanı sağlamış olacağız. Markaya ait kullanıcı İYS üzerinden izini ile ilgili bir değişiklik yaptığında ilgili değişikliği markanın Kobikom portalında otomatik olarak gerçekleştirmiş olacağız. Kısa mesaj yolu ile Ret hakkını kullanan kullanıcıyı IYS portalında izinsiz hale getirerek kullanıcıya ticari elektronik ileti gönderimini engellemiş olacağız.

7. 25 bin tl ilk yıl ödenen bir tutar, sonraki yıllar için ödeme şartları yine sözleşmede yer almaktadır, ilgili maddeyi iletiyorum;

İşletmeler 30 Kasıma kadar verilerini İYS sistemine girmeleri gerekmektedir.

250.001 ve üzeri adres sayısı bulunan hizmet sağlayıcılar doğrudan entegrasyon sağlarlar, dilerse iş ortağı aracılığıyla da verisini aktarabilir. Buradaki durum 250.000 altına göre tek farkı; hizmet sağlayıcının iş ortağını seçmesi durumu ihtiyaridir.

Başvurusunu tamamlayan her Marka temel hizmetler kapsamında izinli verisin tek- tek elle veya excel dosyasında fazla 50 şer adet olmak üzere ücretsiz olarak web ara yüzden yükleyebilir. Veya Yetkili İş Ortağı seçimin yaparak iş ortağı araçlığı ile toplu halde sistem üzerinden yükleme gerçekleştirebilirler.

6. İş ortaklığı sözleşme ve eklerinde bulunan 'Veri Aktarımına Aracılık' bahsedildiği gibi tüm verisini aktarmış olduğunuz hizmet sağlayıcıların satın aldığı paketin peşin fiyatının (İLETİ) %10'u gelir paylaşımı olarak sizlere verilecektir. Aynı zamanda sizler de müşterilerinize İYS hizmetini -tamamen sizin ticari kararınızdır- belli bir tutar karşılığında verebilirsiniz.

Marka ileti gönderimi yaparken çıkış kanallarını sunmakla yükümlüdür, bu çıkış kanalına ek olarak 1 Aralık’tan sonra vatandaş iys.org.tr'den de çıkış hakkını kullanabilecektir.

Data sayısı 250.000 üzerinden olan işletmeler ücret hesaplaması için bizimle iletişim kurabilirler.

İYS, Markaları ve İşletmeleri, Hizmet Sağlayıcı, Operatörleri ise İŞ Ortağı olarak olarak tanılamaktadır.

İzinli iletişim adreslerinizi İYS portalı üzerine yüklemeniz için öncelikle İYS üzerinden datanızın adet sayısına göre paket almalısınız. Sonrasında ise İYS portalınız üzerinden Kobikom’u İYS Yetkili İş Ortağı olarak seçerek iletişim adreslerinizi Kobikom’un yüklemesini sağlayabilirsiniz.

İYS sms, çağrı veya mail iletilerinin kontrolünü gerçekleştirmeyecektir. Burada markaların güncel izin durumlarını AHS/ operatörler ilk etapta SMS için gönderim öncesi kontrol edecektir.

Veriyi aktarmak ve İYS'de güncel tutmaya başlanacak tarih 30 Kasımdır.

İYS’ye E-Devlet üzerinden veya E-İmza ile olmak üzere iki farklı yöntemle başvurabilirsiniz. Başvuru linki aşağıdaki gibidir, e-imza veya e-devlet ile başvuru mümkündür.

Data sayısı 5.000 üzerinde olan işletmeler data sayısına göre İYS Paketlerinden alması gerekmektedir. Datası 5.000 den az olan İşletmeler İYS kaydını tamamladıktan sonra paket alımı yapmadan kendi imkanları ile veya Yetkili İş Ortakları aracılığı ille data yüklemesini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirler.

Bu konuda geliştirmeler devam ediyor, kısa süre içerisinde ekranlardan iş ortağı seçimini yapabilecek.

Sistem 1 Aralık'ta vatandaşa açılacaktır.

Kimler Tercih Etti?


Kobikom'u Tercih Eden Mutlu Müşteriler :)


İleti Gönderimleriniz İYS İle daha Kontrollü ve Risksiz

İzinli ve İzinsiz verilerinizi Kobikom – İYS Entegrasyonu ile güncel tutarak olası cezalardan kurtulun.


Teknoloji Ortaklarımız

Yealink Grandstream Gigaset Jabra Sennheiser Fanvil Huawei Plantronics Cisco Panasonic